استهبان زیبا

تاریخ، فرهنگ، رسوم و عقاید مردم استهبان

باغ جوزا در سایت"مهار بیابان زایی"

راه که باغ جوزا برسد، نفس های استهبان به شماره می اُفتد!

همه چیز شاید با برهم خوردن سامانه‌ی چندصدهزارساله‌ی آب‌شناختی در حوضه‌ی آبخیز رودخانه‌های کُر و سیوند شروع شد؛ حوضه‌ای به وسعت ۳۱۵۱۱ کیلومتر مربع که مهم‌ترین دلیل ماندگاری حیات در شمال و خاور استان فارس محسوب می‌شود. زیرا هر زمان که میزان استحصال از منابع آب شیرینش متناسب با توان بوم‌شناختی‌اش بوده است، روزگار مردم و دیگر زیستمندان گیاهی و جانوری انبوهش آن گونه خوب بوده که همه‌ی کبک‌ها، خروس می‌خواندند؛ امّا هرگاه که میزان بارگذاری‌ها، بدون لحاظ خواهش‌های اکولوژیکی زیست‌بوم گسترش یافت، خروس‌ها هم چاره‌ای جز قدقد کردن، نداشتند!

    و شوربختانه باید اذعان کنیم که اینک همان نوای قدقد هم به سختی شنیده می‌شود! چرا؟


ادامه در  اینجابرچسب‌ها: باغ جوزا استهبان, محمد درویش, محیط زیست, تخریب محیط زیست, بیابان زایی
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۰۲ساعت 21:28  توسط رسول حاجی باقری  | 

باغ جوزا در خبرگزاری میراث فرهنگی

استهبانی ها در اعتراض به نابودی باغ جوزا بیانیه دادند.

خبرگزاری‌میراث‌فرهنگی ـ گروه محیط‌زیست ـ نزدیک به هفت سال است که دلسوزان زیست‌بوم در شهر استهبان، در جنوب‌خاوری استان فارس و هم‌جوار با دریاچه‌ی خشک بختگان، همه‌ی نیروی خود را برای جلوگیری از روی دادن فاجعه‌ی زیست‌محیطی‌ دیگر به کار گرفته‌اند تا آخرین امیدها برای سرسبزی این بوم و سرزندگی شهر استهبان از بین نرود.
 
به‌گزارش CHN، استهبان یا به گفته‌ی محلی، سابونات یا اصطهبانات، بزرگ‌ترین باغ‌شهر دست‌ساز جهان در میان کوه‌ها و در بلندای نزدیک به 1700 متر از سطح دریا جای گرفته است. استهبان در شمال خویش با کوهی با سبزینه‌هایی کم‌پشت و تک‌وتوک روبه‌رو است که بسان دیواری بلند و بدون روزن، شهر را دربر گرفته. در پهنه‌ی شمالی زمین‌های شهر، باغ‌هایی سرسبز و پر درخت و بارآور است که به‌دنبال  پیشروی شهر، هر روز بخش‌هایی از آن نابود می‌شود. اکنون  باغ‌های استهبان به نیم یا کم‌تر از آن رسیده است.
ادامه در  اینجا


برچسب‌ها: باغ جوزا, محیط زیست, استهبان, میراث فرهنگی, مریم جلیلوند
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۰۲ساعت 21:24  توسط رسول حاجی باقری  | 

باغ جوزا در ایران بوم

بیانیه ی سمن های دوست دار محیط زیست کشور در اعتراض به نابودی باغ جوزا استهبان

سمن‌های دوست‌دار محیط زیست کشور جهت حفظ باغ جوز استهبان اقدام به انتشار بیانیه کردند. درحال‌حاضر گسترش روزافزون مراکز شهری بخش اعظم این باغ را از بین برده است.

نزدیک به هفت سال است که دلسوزان زیست‌بوم در شهر استهبان، در جنوب‌خاوری استان فارس و هم‌جوار با دریاچۀ خشک بختگان، همۀ نیروی خود را برای جلوگیری از روی دادن فاجعۀ زیست‌محیطی‌ دیگر به کار گرفته‌اند تا آخرین امیدها برای سرسبزی این بوم و سرزندگی شهر استهبان از بین نرود.
 
استهبان یا به گفتۀ دیگر، سابونات یا اصطهبانات، بزرگ‌ترین باغ‌شهر دست‌ساز جهان (با انجیرستان‌های شناخته شده‌اش) در میان کوه‌ها و در بلندای نزدیک به 1700 متر از سطح دریا جای گرفته است. استهبان در شمال خویش با کوهی با سبزینه‌هایی کم‌پشت و تک‌وتوک روبه‌رو است که بسان دیواری بلند و بدون روزن، شهر را دربر گرفته است. در پهنۀ شمالی زمین‌های شهر، باغ‌هایی سرسبز و پر درخت و بارآور است که به‌دنبال  پیشروی شهر، هر روز بخش‌هایی از آن نابود می‌شود. 

بقیه را در ادامه مطلب بخوانید.


برچسب‌ها: باغ جوزا, ایران بوم, محیط زیست, استهبان, تخریب محیط زیست
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۰۲ساعت 20:52  توسط رسول حاجی باقری  | 

مقاله محمد درویش در مورد باغ جوزا استهبان

باغ جوزا، واپسین سنگر حیات در استهبان!


نويسنده: محمد درويش (Darvish100@gmail. com)

   همه چيز شايد با برهم خوردن سامانه چندصدهزارساله آب شناختي در حوضه آبخيز رودخانه هاي كر و سيوند شروع شد: حوضه يي به وسعت 31511 كيلومتر مربع كه مهم ترين دليل ماندگاري حيات در شمال و خاور استان فارس محسوب مي شود. زيرا هر زمان كه ميزان استحصال از منابع آب شيرينش متناسب با توان بوم شناختي اش بوده است، روزگار مردم و ديگر زيستمندان گياهي و جانوري انبوهش آن گونه خوب بوده كه همه كبك ها، خروس مي خواندند: اما هرگاه كه ميزان بارگذاري ها، بدون لحاظ خواهش هاي اكولوژيكي زيست بوم گسترش يافت، خروس ها هم چاره يي جز قدقد كردن، نداشتند!و شوربختانه بايد اذعان كنيم كه اينك همان نواي قدقد هم به سختي شنيده مي شود! چرا؟

 بقیه مقاله را ادامه مطلب بخوانید.


برچسب‌ها: باغ جوزا, استهبان, محمد درویش, محیط زیست, دکترکهرم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۷ساعت 14:18  توسط رسول حاجی باقری  | 

باز هم کهرم و باغ جوزا

بهشت زیبای استهبان در حال تخریب


اسفندماه سال 89 گزارشی در همشهری به چاپ رسید که طی آن، دکتر اسماعیل کهرم نسبت به تخریب منطقه بکر باغ جوزا واقع درسه کیلومتری جنوب استهبان فارس هشدار داده بود.

اما به‌نظر می‌رسد این هشدار وسایر هشدارها به نتیجه‌ای نرسیده است، به همین دلیل شماری از فعالان محیط‌زیست منطقه برای بار دوم دست به دامان این استاد محیط‌زیست شده‌اند تا برای صیانت از این منطقه دست به کارشود. گزارشی که درپی می‌آید پاسخی است به این درخواست که طی آن، کهرم بار دیگر نسبت به تخریب باغ جوزا هشدار داده است.

پایتخت انجیر

باغ‌جوزا را می‌شناسید؟ استهبان را چطور؟ سابقا ما به استهبان استهبانات می‌گفتیم و خود اهالی، آن را صابونات می‌نامیدند.....


                                                      ادامه مقاله را در ادامه مطلب بخوانید.


برچسب‌ها: باغ جوزا استهبان, دکتر اسماعیل کهرم, استهبان, تخریب طبیعت, محیط زیست
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۱/۰۹/۲۱ساعت 11:52  توسط رسول حاجی باقری  | 

شهر خاموش من......

شهر خاموش من ، آن روح بهارانت كو ؟

در استهبان، سه چنار نامورند: چنار آب‌بخش، چنار راه‌دار و چنار يزديان در محله تيرونجان؛ همچنين سروهاي كهنسال كه در گوشه و كنار شهر، سر برافراشته و ايستاده‌اند تا صداي پاي پيشينه كهن اين بخش از ايران‌زمين را به گوش آدميان برسانند، ايستاده‌اند تا آيينه‌اي باشند براي نسل‌هاي پي‌درپي كه «ياد پدر اندر پدر»* خود را در آن ببينند.
استاد تازه درگذشته، ايران‌شناس نامدار، ايرج افشار‌يزدي، در سفرنامچه «گل‌گشت وطن» سال‌ها پيش، از اين درختان نام مي‌برد. با اين همه امروز ديگر خبري از چنار 900ساله و قطور آب‌بخش استهبان نيست. درختي كه سده‌ها از گزند روزگار جان به در برده بود، در يكي، دو دهه اخير، به اندازه‌اي از سوي مسوولان شهر نواخته شد تا سرانجام ايستاده آرميد و تنه خشكيده آن، خار چشم‌شان شد و شبانه تكه‌تكه‌اش كردند و جايش را به آسفالت و سيمان سپردند. تاريخ، سرِ بازنمايي خود داشت و داستان سرو كاشمر را يادآوري مي‌كرد، شايد!
اينجا كجاست كه سرنوشت ديگر درختان و بازمانده‌هاي گذشته‌اش نيز كمتر از اين نيست؟! هر روز درختاني را مي‌بينيم كه به بهانه‌هاي گوناگون، مانند:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۵/۱۳ساعت 3:4  توسط رسول حاجی باقری  | 

عکس هایی از باغ جوزا

این مجموعه ی عکس فقط مربوط به باغ جوزا هست و سعی می کنم هر هفته عکس هایی به آن اضافه کنم. 
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۰۸ساعت 23:36  توسط رسول حاجی باقری  | 

دکتر کهرم در استهبان

دکتر کهرم و باغ جوزا

در ادامه ی نمایشگاه عکس باغ جوزا که از تاریخ ۱۶/۱۱/۸۹ تا ۲۸/۱۱/۸۹ در نگارجانه ی باران(خانه ی فرهنگ) بر پاست، انجمن پیشگامان خورشید استهبان با دعوت از چهره ای شاخص در عرصه ی بین الملل در حوزه ی محیط زیست، مراسم اختتامیه نمایشگاه را با همکاری دیگر انجمن ها(سرو کوهی، انجمن محیط بانان جوان و خانه ی هنرمندان) برگزار خواهد کرد. این مراسم در تاریخ ۲۸/۱۱/۸۹ ساعت ۳ پسین در سالن اجتماعات شمس اصطهباناتی واقع در اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی استهبان، برگزار می شود.این مراسم با حضور جناب آقای دکتر اسماعیل کهرم، کارشناس برجسته ی محیط زیست، مسئولان شهرستان و مردم علاقمند برپا خواهد شد. موضوع این نشست بررسی کارشناسی کشیدن راه به باغ جوزا، محاسن و مضرات این کار می باشد. مهمان این برنامه همان طور که بیان شد دکتر کهرم می باشد که بسیاری از ما وی را بارها در شبکه های مختلف سیما دیده ایم. وی لیسانس خود را در رشته ی کشاورزی از دانشگاه شیراز گرفته است، فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته ی پرنده شناسی از انگلستان دریافت نموده است. در حال حاضر ایشان مدرس دانشگاه می باشد.دکتر کهرم بیشتر خود را شکاربان می داند تا استاد دانشگاه!!

همشهریان گرامی، با دیدار از نمایشگاه عکس و نیز شرکت در اختتامیه ی آن، از نابودی طبیعت زیبای استهبان، جلوگیری نماییم.باشد که فرزندانمان به نیکی از ما یاد کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۲۴ساعت 0:23  توسط رسول حاجی باقری  | 

همراه با نمایشگاه عکس باغ جوزا

این روز ها شاهد استقبال زیاد مردم از نمایشگاه عکس باغ جوزا هستیم که جای بسی خوشحالی است.دیروز دفتر انتقادات و پیشنهادات را که ورق می زدم با نوشته های گوناگونی مواجه شدم: یکی  تشکر کرده بود، دیگری انتقاد کرده بود که چرا از دیگر کوه های استهبان عکس نگذاشته ایم، یکی عکس انتخابی خود را معرفی کرده بود و از پیگیری انجمن ها برای جلوگیری از راه گشایی به باغ جوزا تشکر کرده و خود نیز اعلام آمادگی و همکاری نموده بود، آن دیگر برای آسفالت شدن کوچه های گرده از مسئولین استمداد طلبیده بود! کسی شکلکی کشیده بود، بعضی ها هم با دید تخصصی به نمایشگاه نظاره کرده بودند و از نوع چاپ، تکنیک های عکاسی و ... صحبتی کرده بودند.

همه ی این نوشتارها را دیدم و خواندم و لذت بردم. برای من همه آنها جذاب بود.هر کسی از نگاه خود و با زبان و ادبیات خودش نمایشگاه را ارزیابی کرده بود.این عکس ها تلنگری است به حافظه ی فراموشکار خیلی از افراد که پس وقوع حوادثی تلخ، فقط جمله ی تکراری "ای کاش! " را بر زبان می آورند وحسرت می خورند.یادمان باشد تمام این تلاش ها برای حفظ طبیعت است، ما نمی خواهیم سرنوشت تلخ چنار آب پخش، کاروانسرا، مسجد جامع، مسجد یزدیون و بسیاری از موارد مشابه برای باغ جوزا تکرار شود. همه ی این مکان هایی را که نام بردم روزی یکی از  دیدنی های شهرمان بود ولی به هر دلیل!!!! از بین رفتند و فقط پشیمانی و حسرت باقی ماند.بیایید این بار نگذاریم عده ای سودجو  و منفعت طلب و شاید ناآگاه! این طبیعت زیبا و آرامش بخش را از ما و مهم تر از ما، از فرزندانمان بگیرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۹ساعت 17:49  توسط رسول حاجی باقری  | 

عکس هوایی باغ جوزا و گود رارِسو

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۸ساعت 20:16  توسط رسول حاجی باقری  |